Πέμπτη 17 Αυγούστου 2017

CHAMPIONS LEAGUE

''ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ'' ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Γεώργιος Καραισκάκης,οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με σκορ
2-1 απέναντι στη μαχητική κροατική Ριέκα.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο αγωνιστικό χώρο και έδειξαν πολλά θετικά στοιχεία.Όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι δηλαδή μετά το χαμένο τετ α τετ του Σεμπά και μετά τις δυο μεγάλες ευκαιρίες του Μπεν να στείλει τη μπάλα στο τέρμα με κεφαλία, όλα έδειχναν πως οι ερυθρόλευκοι αργά ή γρήγορα θα άνοιγαν το σκορ.Όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα στο 41ο λεπτο οι κροάτες άνοιξαν το σκορ με ώραιο σουτ του Χέμπερ.Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 0-1.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακος ήξερε πως έπρεπε να πιέσει για να κάνει την ανατροπή.Και τα κατάφερε.Στο 65ο λεπτό ο Μπεσνικ Χάσι πέρασε τον Φορτούνη στη θέση του Σεμπά.Εκεινος με την είσοδό του έδωσε ασίστ στον Οφόε με αποτέλεσμα να γράψει το 1-1.Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πίεσε παραπάνω ενώ η δεύτερη κίτρινη που δέχθηκε ο Ζούτα στο 83ο λεπτό έκανε τους κροάτες να κλειστούν υπερβολικά.Στο 90ο λεπτό η κεφαλιά του Θανάση Ανδρούτσου σταμάτησε στο δοκάρι.Ο Ολυμπιακός που δεν τα παράτησε κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή με κεφαλιά του Ρομαό στο 90+3.