SUPER LEAGUE-PLAY OFFS

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-1

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-1

Ο Πάοκ πέτυχε μια δίκαιη νίκη κόντρα στην Αεκ.Στην άδεια λόγω τιμωρίας Τούμπα ο Πάοκ κατάφερε να πετύχει την ανατρόπη κερδίζοντας 2-1.Το πρώτο διάστημα του παιχνιδιού ο Πάοκ είχε την κατοχή αλλά δεν την μετουσίωνε σε φάσεις.Χωρίς Μάκ ο Πάοκ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με το σύστημα 4-3-3,όπως και η Άεκ.Στο 44ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτικαν το τραγικό λάθος του Μπαρόχα και πέτυχαν το 0-1 με τον Γιόχανσον. Ο δικέφαλος του Βορρά μπήκε με καθαρό μυαλό στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με αποτέλεσμα να γίνεται απειλιτικός και να δημιουργεί αρκετές φάσεις.Στο 62ο λεπτό ο Παοκ έφτασε στην ισσοφάριση με το γκολ του Ροντρίγκεζ,ο οποίος έπιασε ενα φανταστικό σουτ έξω απο την περιοχή μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στο Μπαρόχα.Ο Πάοκ πίεζε ακόμα περισσότερο και πέτυχε την ανατροπή με τον Μυστακίδη στο 83ο λεπτό με έξυπνη κεφαλία,ύστερα από σέντρα του Τζαβέλλα.Μέτα το τέλος του αγώνα υπήρξαν εντάσεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

Ο Πανιώνιος παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με το σύστημα 4-2-3-1 ενώ ο Παναθηναικός με 4-4-2.Ισόπαλες αναδειχθηκαν οι δύο ομάδες στη Νέα Σμύρνη στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία των πλέι οφ.Οι πράσινοι είχαν την κυκλοφορία αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.Η κατοχή ήταν συντριπτικα υπέρ του τριφυλλιού με ποσοστά 62%-38% .Η μεγαλύτερη φάση για την ομάδα του Στραματσιόνι ήταν το δοκάρι του Μπέργκ στο 33.Ο Πανιώνιος αργότερα βελτιώθηκε και τα πράγματα κάπως ισορόπησαν.Ύστερα από γκάφα του τερματοφύλακα του Παναθηναικού Λουκ Στιλ ο Ανσαριφάρντ ήταν εκεί που έπρεπε όταν η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Άγγλου τερματοφύλακα και έγραψε το 1-0 για τους κεανέρυθρους στο 52.Όμως στο 66 ήρθε η λύτρωση για τον Παναθηναικό με το γκολ του Σεμπάστιαν Λέτο,ο οποίος πετυχε ένα φοβερό γκολ με σουτ παγώνοντας την Νέα Σμύρνη.